STATEX İstatistik Uzmanı (STATEX-STATics EXpert) Gayrimenkul Değerleme için Referans Kaynakları Sistemidir. Geliştirilecek çeşitli yazılımlar sayesinde pek çok içerik kaynağı izlenerek yapısal hale dönüştürülen veriler ile gayrimenkullere ilişkin veri tabanları oluşturulacaktır. Başta gayrimenkul değerleme uzmanları olmak üzere tüm ilgililer için referans kaynağı olması hedeflenen STATEX Sistemi ile uzun soluklu bir veri madenciliği sürecine başlanmıştır.

Proje ile gayrimenkul değerleme konusundaki dağınık verilerin bir araya getirilmesi ve bunların süreç içinde ilgililerin kullanımına sunulması hedeflenmektedir. Veri madenciliği konusunda akademik düzeyde uzman çalışanlardan oluşan İş Geliştirme Birimi iki yıla yakın süredir halka açık veri kaynaklarını inceleyerek analiz çalışmalarına devam etmektedir. Yapılan analizler, başta ekonomik ve coğrafi veri kaynaklarına yoğunlaşmıştır. Diğer taraftan büyük veri konusunda deneyimli bir ekip tarafından birinci katman yazılımları olan sistematik ağ (web) kazıma ve veri parselleme yapacak yazılımların geliştirilmesine başlanmıştır. Birinci katman yazılımlar, başlangıçta iki yüze yakın kaynaktaki verileri ve bu verilerdeki değişimleri STATEX veri tabanlarına aktaracaktır. 

INVEX Mobil Uygulaması Güncellendi

İlk olarak Android cihazlar için yayınlanan güncelleme ile pek çok yeni özellikle eklenirken mevcut özelliklerde çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Yeni eklene özellikler içinde artırılmış gerçeklik ve parsel sorgulama gibi konum bazlı özellikler öne çıkmaktadır.

INVEX